V. hallgatói század - Kvasz András század
V. hallgatói század - Kvasz András század
A MH Ludovika Zászlóalj V. hallgatói századának tagjai olyan harmad- és negyedéves honvéd tisztjelöltek, akik nemcsak a Haza iránt elkötelezettek, hanem a katonai repülés irányában folytatják tanulmányaikat. Alegységünk mindenkori tagjai magas fokú hivatástudattal rendelkeznek, széleskörű szakmai- és nyelvtudást mondhatnak magukénak, sport- és mozgásszeretők, mindemellett elkötelezettek a katonai értékrend mellett. Talán ezeknek a vonásoknak köszönhető, hogy honvéd tisztjelöltjeink eredményesen szerepelnek minden megmérettetésen, legyenek azok tudományos konferenciák, sportrendezvények, vagy bármilyen katonai feladat. Az alegység a Zászlóalj többi szervezeti egységétől eltérően Szolnokon települ.
Névadónkról
Az V. hallgatói század honvéd tisztjelöltjei 2012-ben Kvasz Andrást választották alegységünk névadójának. Nem lehetett kérdés, miért, hiszen Kvasz András személyében nemcsak egy kovácsmesterről, repülőgép-szerelőről, pilótáról beszélhetünk: mindemellett az I. világháborúban harcolt katonát és a magyar aviatika úttörőjét is tisztelhetjük benne.
Kvasz András 1883. november 21-én látta meg a napvilágot Békéscsabán. Eredetileg kovácsmesternek tanult, majd megnyitotta kerékpár- és motorjavító műhelyét. 1910-től, mindössze 8 évvel a Wright fivérek történelmi repülését követően már ő is foglalkozott a repüléssel.
1911-ben, miután díjat nyert a Rákos-mező felett végrehajtott körrepülésével, hozzálátott a repülés népszerűsítéséhez Magyarország-szerte: 70 helységben végzett bemutató repüléseket. Ugyancsak 1911-ben távolsági repülési rekordot állított fel: 200 km-t tett meg 135 perc alatt. Nevéhez kötődik a nyitrai mezőn végrehajtott első, motoros repülőgéppel végrehajtott leszállás is, amely a hagyomány szerint megalapozta a később ott létesülő repülőtér létrehozását. Ezen a reptéren később egy felderítő század és egy vadászezred települt.
Az I. világháborúban pilótaként teljesített szolgálatot, gépével együtt fogságba esett. 1924-től szerelőként dolgozott egy légitársaság repülőterén, Mátyásföldön. A II. világháború után 1949-es nyugállományba vonulásáig a békéscsabai repülőtér gondnokaként tevékenykedett. 1953-ban a Nemzetközi Repülő Szövetség (FAI) a Paul Tissandier diplomával tüntette ki, a repülés ügyének kitartó szolgálata, népszerűsítése és fejlődésének elősegítése elismeréséül.
Névadónk 1974. január 27-én tért örök nyugovóra. Emlékét őrzi még a Kvasz András Békés Megyei Repülő és Ejtőernyős Egyesület, Müller Péter Madárember című könyve, Békéscsabán és Budapesten pedig utcák viselik nevét. Századunk minden év novemberében koszorúzással tiszteleg emléke előtt.
A századról
Az MH Ludovika Zászlóalj V. hallgatói századaként, alegységünk keretbe foglalja az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Repülő Intézetének képzésében résztvevő honvéd tisztjelölt állományának mindennapjait. Kivételt képezve a hallgatói századok között, alegységünk nem klasszikus évfolyamszázad, hanem harmad- és negyedéves honvéd tisztjelöltek alkotják. A század feladatai közé tartozik a katonai szocializáció és kiképzés végrehajtása, a hivatásra való felkészítés illetve a tisztjelöltek életének és napi tevékenységének szervezése, vezetése, irányítása.
Alegységünk Szolnokon, az Ittebei Kiss József hadnagy Helikopter Bázison települ. Ez természetesen azt jelenti, hogy a MH 86. Szolnok Helikopter Bázis életében is aktívan szerepet vállalunk.
Hallgatóink az alábbi területeken folytatják tanulmányaikat:
- Légiközlekedési szakirány
- Repülésirányító specializáció
- Légiforgalmi irányító modul
- Légvédelmi irányító modul
- Repülésirányító specializáció
- Repülőműszaki szakirány
- Sárkány-hajtómű specializáció
- Fedélzeti rendszerek specializáció
- Elektronika – műszer - oxigén modul
- Rádióelektronikai modul
- Repülőgép fedélzeti fegyverzettechnikai modul
Hallgatóink sikeresen szerepelnek Intézményi- és Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon, illetve külföldi konferenciákon, megmérettetéseken. Honvéd tisztjelöltjeink számára lehetőség nyílik az ERASMUS+ hallgatói mobilitás programban való részvételre, így több hallgatónk folytatta már tanulmányait külföldi katonai akadémián.
Honvéd tisztjelöltjeink rendszeresen sportolnak, emellett sportrendezvényeken is képviselik a századot. Az aktív kikapcsolódáshoz rendelkezésre áll a Bázis uszodája, edzőterme, a tornaterem, futópálya, különféle sportpályák és egy szauna is.
Hallgatóinkról - tanulmányok és lehetőségek
A Kvasz András hallgatói század állományát a NKE HHK had-és biztonságtechnikai mérnöki (katonai) és katonai üzemeltető szakos honvéd tisztjelöltjei alkotják. A légiközlekedési és repülőműszaki szakirányokat választó honvéd tisztjelöltek másodév végén Szolnokra kerülnek, hogy a harmadévet Szolnokon, a Katonai Repülő Intézetnél, és ezzel párhuzamosan az V. hallgatói század szervezetén belül kezdjék meg.
Tisztavatás után
A honvéd tisztjelöltek tanulmányaik befejeztével, a tisztavatást követően hadnagyi rendfokozattal kezdik meg hivatásukat. Attól függően, hogy milyen szakirányon, specializáción, modulon végeztek, más és más szakbeosztásokba helyezik őket.
A repülőműszaki szakirányon, illetve a légiforgalmi irányító modulon végzett fiatal hadnagyok a következő alakulatoknál kezdhetik pályájukat:
- MH 86. Szolnok Helikopter Bázis
- MH 59. Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis - Kecskemét
- MH Pápa Bázisrepülőtér
Ünnepségeink
Századunk nemzeti ünnepeink, a Magyar Honvédség és a MH Ludovika Zászlóalj ünnepei mellett minden év novemberének megemlékezik névadójáról, Kvasz Andrásról. Emellett részt veszünk a MH 86. Szolnok Helikopter Bázissal által szervezett az október 6-i és október 23-i városi megemlékezéseken is.
Elismerések
Azok a honvéd tisztjelöltek, akik kiemelkedően végzik tanulmányaikat, tevékenyen vesznek részt az alegység életében, és sportos életvitelükkel példát mutatnak társaik számára, elnyerhetik a következő elismerések valamelyikét:
- Repülős Dísztőr
- Kvasz András Repülős Dísztőr
Az elismeréseket az azokra érdemes negyedéves honvéd tisztjelöltek a Ludovika Fesztiválon vehetik át.